Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Dünya Vegan Günü

1 Kasım 2020

Dünya Vegan Günü, hayvan hak ve özgürlüklerine dair toplumsal farkındalık yaratmak, vegan felsefenin ve yaşam tarzının hayvanların, insanların ve gezegenin iyiliği için yaygın bir şekilde benimsenmesini sağlamak için 1994’ten bu yana her yıl 1 Kasım’da kutlanıyor.

Dünyanın dört bir yanında seminerler, sergiler, vegan tadımlar, halka açık tartışmalar ve atölye çalışmaları ile kutlanan Dünya Vegan Günü, veganlığın etik, erişilebilir ve sağlıklı bir yaşam tarzı olduğunu geniş kitlelere aktarmak ve veganlığa dair yerleşmiş önyargıları ortadan kaldırmak için Türkiye dahil pek çok ülkede düzenleniyor.

2020 yılında Vegan Derneği olarak 1 Kasım için planladığımız veganlık temelli farkındalık programımız 30 Ekim’de İzmir’de meydana gelen depremin ve küçük ölçekli tsunaminin insanlar ve hayvanlar üzerinde yarattığı fiziksel ve psikolojik tahribat ile gündem akışının seyri nedeniyle 7 Kasım’a ertelenmişti.

Dünya Vegan Günü TVD Etkinliği: #NedenVeganım

2021’de ise Dünya Vegan Günü’nü, hazırladığımız resmi dilekçeler ile Ankara’da görüşmeler yaparak geçirdik; misyon ve hedeflerimiz doğrultusunda Türkiye’de devlet kurumlarının vegan bireylerin temel hakkı olan sağlıklı beslenme ve vicdan hürriyetlerinin korunması için pozitif adımlar atma yükümlülüğünü yerine getirmesi, kamusal ve özel alanlardaki toplu beslenme sistemleri menülerine vegan beslenme biçimine uygun zorunlu seçenekler konulması için gerekli düzenlemelerin yapılması talebinde bulunduk.

Veganlık, vicdan özgürlüğü ve vegan yemek hakkı: Ankara notları

1 Kasım’da derneğimizin ve diğer vegan toplulukların düzenlediği etkinlikleri Instagram’da #DünyaVeganGünü, #1KasımDünyaVeganGünü ve #DünyaVeganAyı etiketleri altında bulabilirsiniz.

Detaylar

Tarih:
1 Kasım 2020