VegFest

ULUSLARARASI İSTANBUL VEGFEST

Vegfest, dünya üzerinde veganlığa dair farkındalık yaratmak üzere farklı isimler altında düzenlenen sayısız etkinlikten biri.

Ülkemizde ilk kez 2017 yılında Vegan Derneği Türkiye (TVD) ortak organizasyonu ve Didim Belediyesi ev sahipliğiyle düzenlenen Vegfest, 2018 yılından itibaren Uluslararası İstanbul Vegfest adıyla İstanbul’a taşındı.

Veganlığın hayvan hakları ve etiği, çevre, sağlık ve sürdürülebilirlik etkileri üzerine toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlayan Uluslararası İstanbul Vegfest, “veganlığa davet” konsepti ve #YaşamaŞansVer etiketiyle, vegan olanlar kadar vegan olmayanlara da ulaşmayı amaçlıyor.

Ulusal ve uluslararası alanda birbirinden farklı konu ve konuklarla, söyleşiler, atölyeler, sergiler, hayvanlarla ilişkilerimizi temel alan film gösterimleri, interaktif uygulamalar, ürün tadımları, kitap tanıtımları, konser ve dinletiler gibi çeşitli temaları ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan Vegfest, aynı zamanda veganları ortak bir paydada bir araya getirmeyi de amaçlıyor.

Uluslararası İstanbul Vegfest 2020

Hem vegan hem de vegan olmayan, ancak bu yaşam biçimini merak eden, yakından tanımak ve bilgi sahibi olmak isteyenlerin büyük ilgi gösterdiği etkinlik, 2020 Haziran ayında Covid-19 pandemisi sebebiyle ilk kez çevrimiçi olarak ücretsiz video konferans uygulaması Zoom Webinar üzerinden düzenlendi.

Birbirinden farklı alanlarda çalışmalar yürüten dünyaca ünlü konuklarını izleyicilerle buluşturan Uluslararası İstanbul Vegfest 2020, bugüne dek ülkemizde görme şansı bulamadığımız birçok ismi bir araya getirmiş olması sebebiyle de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Aktivistler, tıp doktorları, müzisyenler, hukukçular, akademisyenler ve sporcularların aralarında bulunduğu 16 yabancı ve 40 yerli konuşmacının katıldığı, 9 panel ve 6 atölyenin yanı sıra müzik performansları, video ve belgesel gösterimlerinin yer aldığı vegan festival, Türkiye’de faaliyet gösteren Save Movement Türkiye, Hayvan Hakları İzleme Komitesi, Yunuslara Özgürlük Platformu, Hayvanlara Adalet Derneği, İstanbul Vegan İnisiyatifi, Vegans Live Forum ve Deneye Hayır Derneği’nin organizasyon paydaşı olarak TVD ile bir araya gelerek yarattığı sinerjiyle daha da anlam kazandı.

Festivaldeki tüm konuşmacıların videolarını YouTube kanalımızdaki Vegfest 2020 çalma listesinden izleyebilir, yurtdışından katılımcılarımızın videolarını, Youtube’da her bir videonun altında yer alan “CC-caption” seçeneğini açarak Türkçe altyazıyla izleyebilirsiniz.

Uluslararası İstanbul Vegfest 2021

Geri sayım başladı!

Uluslararası İstanbul VegFest 2021 için tarih, organizasyon, sponsor ve paydaşlarımızı resmi olarak paylaşmaktan gurur duyuyoruz. 

Bu yıl da ilham veren yerli ve yabancı konuşmacıların katılımı ve panel, atölye, sunum, belgesel gösterimi gibi farklı formattaki oturumlar ile vegan etiğine ve bitkisel beslenmeye dair farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. 

3-4 Temmuz 2021’de pandemi önlemleri sebebiyle bir kez daha çevrimiçi gerçekleştireceğimiz festivalin ayrıntıları çok yakında web sitemizde ve sosyal medya kanallarımızda. 

Her yıl Haziran/Temmuz aylarında takvimlerde yer almayı amaçlayan etkinlik için siz ne yapabilirsiniz?