VegFest

ULUSLARARASI İSTANBUL VEGFEST

Vegfest, dünya üzerinde veganlığa dair farkındalık yaratmak üzere farklı isimler altında düzenlenen sayısız etkinlikten biri.

Ülkemizde ilk kez 2017 yılında Vegan Derneği Türkiye (TVD) ortak organizasyonu ve Didim Belediyesi ev sahipliğiyle düzenlenen Vegfest, 2018 yılından itibaren Uluslararası İstanbul Vegfest adıyla İstanbul’a taşındı.

Veganlığın hayvan hakları ve etiği, çevre, sağlık ve sürdürülebilirlik etkileri üzerine toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlayan Uluslararası İstanbul Vegfest, “veganlığa davet” konsepti ve #YaşamaŞansVer etiketiyle, vegan olanlar kadar vegan olmayanlara da ulaşmayı amaçlıyor.

Ulusal ve uluslararası alanda birbirinden farklı konu ve konuklarla, söyleşiler, atölyeler, sergiler, hayvanlarla ilişkilerimizi temel alan film gösterimleri, interaktif uygulamalar, ürün tadımları, kitap tanıtımları, konser ve dinletiler gibi çeşitli temaları ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan Vegfest, aynı zamanda veganları ortak bir paydada bir araya getirmeyi de amaçlıyor.

Hem vegan hem de vegan olmayan, ancak bu yaşam biçimini merak eden, yakından tanımak ve bilgi sahibi olmak isteyenlerin büyük ilgi gösterdiği etkinlik, 2020 Haziran ayında Covid-19 pandemisi sebebiyle ilk kez çevrimiçi olarak ücretsiz video konferans uygulaması Zoom Webinar üzerinden düzenlendi. Dünyaca ünlü birbirinden farklı alanlarda çalışmalar yürüten konuklarını izleyicilerle buluşturan Uluslararası İstanbul Vegfest, bugüne dek ülkemizde görme şansı bulamadığımız birçok ismi bir araya getirmiş olması sebebiyle de bir ilk olma özelliği taşıyor.

16 yabancı ve 40 yerli konuşmacının katıldığı, 9 panel ve 6 atölyenin yanı sıra müzik performansları, video ve belgesel gösterimlerinin yer aldığı vegan festival, Türkiye’de faaliyet gösteren Deneye Hayır Derneği, Hayvan Hakları İzleme Komitesi, Hayvanlara Adalet Derneği, İstanbul Vegan İnisiyatifi, Save Movement Türkiye, Vegans Live Forum ve Yunuslara Özgürlük Platformu’nun organizasyon paydaşı olarak bir araya gelerek yarattığı sinerjiyle daha da anlam kazandı.

Her yıl Haziran ayında takvimlerde yer almayı amaçlayan etkinlik için şimdiden geri sayım başladı!

Ne yapabilirsiniz? 

  • Festivalimize ilgili duyuruları bu sayfadan ve sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek festival ziyaretçimiz olabilirsiniz.
    https://www.facebook.com/VegFestIst | https://www.instagram.com/vegfestist/ | https://twitter.com/VegFestIst
  • Festival organizasyonunda bireysel olarak destek vermek üzere gönüllü ekibimize katılabilirsiniz (gönüllü form’a linklenecek son kelime)
  • Festivalimize, misyonumuz ve ilkelerimizle çelişmemek suretiyle kurumsal destek verebilirsiniz.
  • Festival programımızda yetkinlikleriniz doğrultusunda yer almak için bize ulaşabilirsiniz. Bize ulaşmak için: vegfest@tvd.org.tr