İstanbul VegFest

ULUSLARARASI İSTANBUL VEGFEST

Vegfest, dünya üzerinde veganlığa dair farkındalık yaratmak üzere farklı isimler altında düzenlenen sayısız etkinlikten biri.

Ülkemizde ilk kez 2017 yılında Vegan Derneği Türkiye (TVD) ortak organizasyonu ve Didim Belediyesi ev sahipliğiyle düzenlenen Vegfest, Vegan Dostu Kent ve Vegan Festival kriterlerine uyulmaması sebebiyle, etik ilkelerimiz gereği belediye ile işbirliğinin derneğimizce sonlandırılması sonucu, 2018 yılından itibaren Uluslararası İstanbul Vegfest adıyla İstanbul’a taşındı.

Veganlığın hayvan hakları ve etiği, çevre, sağlık ve sürdürülebilirlik etkileri üzerine toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlayan Uluslararası İstanbul Vegfest, “veganlığa davet” konsepti ve #YaşamaŞansVer etiketiyle, vegan olanlar kadar vegan olmayanlara da ulaşmayı amaçlıyor.

Ulusal ve uluslararası alanda birbirinden farklı konu ve konuklarla, söyleşiler, atölyeler, sergiler, hayvanlarla ilişkilerimizi temel alan film gösterimleri, interaktif uygulamalar, ürün tadımları, kitap tanıtımları, konser ve dinletiler gibi çeşitli temaları ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan Vegfest, aynı zamanda veganları ortak bir paydada bir araya getirmeyi de amaçlıyor.

Uluslararası İstanbul Vegfest 2022

Vegan Derneği Türkiye (TVD) olarak, Avrupa’nın en geniş kapsamlı vegan festivali Uluslararası İstanbul VegFest’i 1-2 Ekim’de İstanbul’un en merkezi noktalarından biri olan Kadıköy’de, Festival Park alanında gerçekleştirdik. gerçekleştirildi.

Festival afişimizin çizimi ise, vegan çizer Arel Talu tarafından yapıldı.

Festivalimiz vegan olanların yanı sıra veganlık felsefesini merak eden, yakından tanımak isteyen her yaştan 10 bine yakın katılımcının ziyaretine ev sahipliği yaptı. İki gün boyunca Türkiye’den ve dünyadan 53 konuşmacının yer aldığı festivalimizde, sahneye yerleştirilen dev ekran ile yurtdışından ve şehir dışından katılan konuşmacıların katılımına imkan tanındı, İngilizce sunumların tamamı Türkçeye çevrildi.

Katılımın ücretsiz olduğu festivalde, açık çağrımıza yanıt veren hayvan hakları oluşumları ve üniversitelerdeki vegan öğrenci gruplarının yoğun katılımıyla kapsamlı bir farkındalık çalışması yaptık. Aynı zamanda Türkiye’de düzenlenen en detaylı vegan araştırma anketiyle hareketin geliştirilmesi için veri toplamaya başladık.

Festivalimizde stant açan vegan restoran ve ürün firmaları ise bitkisel et ve süt ürünlerinden vegan tatlılara kadar ziyaretçilere zulüm ve sömürü içermeyen birbirinden lezzetli yemek ve atıştırmalıklar sundu. Gelecek yıllarda daha fazla sayıda aktivistin ve vegan işletmenin İstanbul Vegfest’e katılımıyla daha renkli ve çeşitli bir festival içeriği oluşturmayı umuyoruz.

Yeniden yüz yüze gerçekleştirdiğimiz festivalin ayrıntıları web sitemizde ve sosyal medya kanallarımızda.

Uluslararası İstanbul Vegfest 2021

Vegan Derneği Türkiye (TVD) organizasyonu ve #YaşamaŞansVer sloganıyla Uluslararası İstanbul Vegfest 2021’i gerçekleştirdik.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen festival; Türkiye’den Yunuslara Özgürlük Platformu, VEGvorous, Burak Özgüner Hayvan Hakları Çalışma Merkezi (BurHak), YTÜ Vegan ve Vejetaryen Topluluğu, Vegan Kortej, Hayvanlara Adalet Derneği (HAD), Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) ve Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nin; yurtdışından da ilk kez Animal Rebellion, PETA, Rights for AR Advocates (RARA), Plant-Based Health Professionals ve Sorumlu Tıp Doktorları Komitesi’nin (PCRM) gönüllü organizasyon paydaşlığında, V-Label ve VegFund sponsorluğunda ve TOBB ETU Hayvanseveler Topluluğu‘nun teknik desteğiyle gerçekleştirildi.

Festival afişimizin çizimi ise, vegan çizer Aslı Alpar tarafından yapıldı.

Bu yıl da ilham veren yerli ve yabancı konuşmacıların katılımı ve panel, atölye, sunum, belgesel gösterimi gibi farklı formattaki oturumlar ile vegan etiğine ve bitkisel beslenmeye dair farkındalık yaratmayı amaçladık.

Yurtiçi ve yurtdışından 51 konuşmacının katıldığı festival, 35 kişilik gönüllü ekibin özverili çalışmasıyla toplamda 24 saat sürdü. İki dilde çift yönlü simultane çeviriyle Türkiye’den ve dünyadan aktivistleri çeken festival, yapılan çevrimiçi anketlerin ilk izlenimlerine göre, veganizm felsefesini öğrenmek isteyen kişilere de ulaştı.

3-4 Temmuz 2021’de pandemi önlemleri sebebiyle bir kez daha çevrimiçi gerçekleştirdiğimiz festivalin ayrıntıları web sitemizde ve sosyal medya kanallarımızda.

Uluslararası İstanbul Vegfest 2020

Hem vegan hem de vegan olmayan, ancak bu yaşam biçimini merak eden, yakından tanımak ve bilgi sahibi olmak isteyenlerin büyük ilgi gösterdiği etkinlik, 2020 Haziran ayında Covid-19 pandemisi sebebiyle ilk kez çevrimiçi olarak ücretsiz video konferans uygulaması Zoom Webinar üzerinden düzenlendi.

Birbirinden farklı alanlarda çalışmalar yürüten dünyaca ünlü konuklarını izleyicilerle buluşturan Uluslararası İstanbul Vegfest 2020, bugüne dek ülkemizde görme şansı bulamadığımız birçok ismi bir araya getirmiş olması sebebiyle de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Aktivistler, tıp doktorları, müzisyenler, hukukçular, akademisyenler ve sporcularların aralarında bulunduğu 16 yabancı ve 40 yerli konuşmacının katıldığı, 9 panel ve 6 atölyenin yanı sıra müzik performansları, video ve belgesel gösterimlerinin yer aldığı vegan festival, Türkiye’de faaliyet gösteren Save Movement Türkiye, Hayvan Hakları İzleme Komitesi, Yunuslara Özgürlük Platformu, Hayvanlara Adalet Derneği, İstanbul Vegan İnisiyatifi, Vegans Live Forum ve Deneye Hayır Derneği’nin organizasyon paydaşı olarak TVD ile bir araya gelerek yarattığı sinerjiyle daha da anlam kazandı.

Festivaldeki tüm konuşmacıların videolarını YouTube kanalımızdaki Vegfest 2020 çalma listesinden izleyebilir, yurtdışından katılımcılarımızın videolarını, Youtube’da her bir videonun altında yer alan “CC-caption” seçeneğini açarak Türkçe altyazıyla izleyebilirsiniz.

Her yıl Haziran/Temmuz aylarında takvimlerde yer almayı amaçlayan etkinlik için siz ne yapabilirsiniz?