Dünya Vegan Günü

Dünya Vegan Günü

Dünya Vegan Günü, hayvan hak ve özgürlüklerine dair toplumsal farkındalık yaratmak, vegan felsefenin ve yaşam tarzının hayvanların, insanların ve gezegenin iyiliği için yaygın bir şekilde benimsenmesini sağlamak için 1994’ten bu yana her yıl 1 Kasım’da kutlanıyor.

Dünyanın dört bir yanında seminerler, sergiler, vegan tadımlar, halka açık tartışmalar ve atölye çalışmaları ile kutlanan Dünya Vegan Günü, veganlığın etik, erişilebilir ve sağlıklı bir yaşam tarzı olduğunu geniş kitlelere aktarmak ve veganlığa dair yerleşmiş önyargıları ortadan kaldırmak için Türkiye dahil pek çok ülkede düzenleniyor.

Derneğimizin ve diğer vegan toplulukların düzenlediği etkinlikleri Instagram’da #DünyaVeganGünü, #1KasımDünyaVeganGünü ve #DünyaVeganAyı etiketleri altında bulabilirsiniz.

TVD’nin 10. yılında Dünya Vegan Günü Etkinliği 2022

Türkiye’de TVD olarak her yıl düzenlediğimiz bu etkinlik, bu yıl da V-Label ana sponsorluğu ve Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel mekan sponsorluğu ile 6 Kasım Pazar Günü gerçekleşiyor.

Vegan olanların yanı sıra olmayanların da katılımını de hedeflediğimiz etkinlikte bir gün boyunca birbirinden farklı konu ve konukların yanı sıra vegan aktivizm, yemek, ürün ve tadım stantları ziyaretçilere açık olacak.

Kuruluşumuzun 10. yılı vesilesiyle bu yıl ilk kez, etkinlik programının ilk bölümüne TVD oturumları da ekleyerek bugüne kadar yapılan çalışmaları, elde edilen kazanımları ve planlanan faaliyetleri özetleyeceğiz.

6 Kasım Pazar saat 11.00’de başlayacak olan etkinlik 19.00’da sona erecek. Katılımın ücretsiz olduğu etkinliğimize yalnızca online davetiye ile giriş mümkün. Bu bağlantı üzerinden Ücretsiz Davetiye ile kayıt yaptırdıktan sonra e-posta adresinize iletilecek davetiyenizdeki QR kodu okutarak etkinliğe giriş sağlayabilirsiniz.

Veganlık ve Vicdan Hürriyeti: Dünya Vegan Günü Etkinliği 2021 

2021 yılında ise, veganlığın Anayasa maddeleri kapsamında “vicdan hürriyeti” kapsamında değerlendirilerek tüm kamu kurumları ve özel kuruluşların yemekhanelerinde düzenli ve dengeli vegan menü çıkarılması için Ankara’da bakanlıkları ve yetkili kurumları ziyaret ettik. Devlet kurumlarının vegan bireylerin temel hakkı olan sağlıklı beslenme haklarının ve vicdan hürriyetlerinin korunması için pozitif adımlar atma yükümlülüğünü yerine getirmesi, kamusal ve özel alanlardaki toplu beslenme sistemleri menülerine vegan beslenme biçimine uygun zorunlu seçenekler konulması için düzenleme yapılması talebinde bulunduk. Açtığımız davalar, sunduğumuz dosya ve dilekçelerle sürecin takipçisiyiz.

#NedenVeganım: Dünya Vegan Günü Etkinliği 2020 

2020 yılında Vegan Derneği olarak 1 Kasım için planladığımız veganlık temelli farkındalık programımız 30 Ekim’de İzmir’de meydana gelen depremin ve küçük ölçekli tsunaminin insanlar ve hayvanlar üzerinde yarattığı fiziksel ve psikolojik tahribat ile gündem akışının seyri nedeniyle 7 Kasım’a ertelenmişti.

Pandemi önlemleri sebebiyle çevrimiçi gerçekleştirdiğimiz etkinlikte vegan aktivistlerle yaptığımız canlı yayınların yanı sıra #NedenVeganım etiketiyle motivasyonlarımızı paylaştık.

Bu süreçte; depremi takiben hayvan hakları aktivistleri ve vegan kafelerle birlikte depremden etkilenen hayvanlara ve insanlara destek olmak için elimizden geleni yaptık. Çadır alanlarında vegan yemek ihtiyacı olanlara ulaşabilmek için İzmir’deki vegan kafelere destek verirken, aynı zamanda deprem bölgesinde bulunan ve çoğu enkazdan kurtulan kedilerin ailelerine ulaşabilmesi ve/veya yeniden yuva bulunabilmesi için de İzmir Depremzede Hayvanlar Instagram hesabına paylaşım desteği verdik; izin başvurusu hazırladık.