Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Dünya Vegan Günü TVD Etkinliği: #NedenVeganım

7 Kasım 2020

1 Kasım 2020 Dünya Vegan Günü online etkinliğimiz

1 Kasım Dünya Vegan Günü dolayısıyla sosyal medya üzerinden yapmayı planladığımız veganlık temelli farkındalık programımız, İzmir’de meydana gelen depremin ve küçük ölçekli tsunaminin gerek insanlar, gerekse hayvanlar üzerinde yarattığı fiziksel ve psikolojik tahribat ile gündem akışının seyri nedeniyle, yine Dünya Vegan Haftası içerisinde 7 Kasım 2020 Cumartesi gününe ertelenmiştir.

Her yıl yüz yüze düzenlediğimiz Dünya Vegan Günü etkinliği bu yıl yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle Instagram canlı yayınlarımıza taşınıyor. Kasım ayı boyunca #NedenVeganım etiketinde buluşma çağrımıza ek olarak, 7 Kasım Cumartesi saat 14:00’ten 22:00’ye kadar belirli aralıklarla Instagram hesabımız üzerinden gerçekleştireceğimiz canlı yayınlara vegan aktivistleri, tıp doktorlarını, gazetecileri, beslenme danışmanlarını, sanatçıları ve hukukçuları konuk edeceğiz.

Türkiye’deki tüm veganlara çağrı: #NedenVeganım         

Vegan Derneği olarak Türkiye’deki tüm veganların ve vegan oluşumların katılmasını hedefleyerek, ay boyunca sosyal medyada paylaşılacak ilgili içeriklerde kullanılacak #NedenVeganım etiketiyle hayvanlar, insanlar ve gezegen için neden vegan yaşamı seçtiğimizi ve seçmemiz gerektiğini geniş kitlelerle paylaşmayı planlıyoruz; veganlar olarak bu etiket ile vegan olma gerekçelerimizi anlatalım istiyoruz.

7 Kasım programımızın 14:00’te başlayacak ilk bölümünde, farklı mecralarda etik veganlığı anlatmaya çalışan, çeşitli yöntemlerle vegan aktivizmi yapan ve vegan yaşama geçenler ile geçmeyi isteyenlere çok pratik ve lezzetli seçenekler sunan isimlere yer vereceğiz: Açık Radyo Programcısı ve Dijital Eğitmen Işıl Karaelmas, Gıda Mühendisi ve Simply Vegan Market İşletmecisi Sevgi Günay Ünsal, Veganolurken hesabını yöneten Avukat Başak Deniz ile Psikolojik Danışman ve Vegan Aktivist Onur Tekşen.

Programın 16:00’da başlayacak ikinci bölümü ise, sanat ve hukuk yoluyla hayvan hakları ve veganlık hakkında farkındalık yaratmaya ve mücadeleyi büyütmeye çalışan isimlerden oluşuyor: Çizer ve Vegan Aktivist Aslı Alpar ile Hayvanlara Adalet Derneği’nden Av. Barış Karlı.

18:00 – 19:00 saatleri arasındaki üçüncü bölümde Bitkisel Beslenme Uzmanı Mehveş Ödev, TVD’nin Instagram canlı yayınında veganlık ve beslenme ile ilgili en çok merak edilen sorulara dair sorularımızı yanıtlayacak.

Programın son bölümünde de bitki temelli beslenmenin ve vegan yaşamın sağlık, beslenme ve sportif performans açısından bilim camiasınca kanıtlanmış faydalarına değinilecek. Veganlığı ve sporculuğuyla tanıdığımız Gazeteci Nevşin Mengü’nün 21:00’de konuk olacağı canlı yayın öncesinde ise Deneye Hayır Derneği’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu ile dünya çapında gittikçe yaygınlaşan ve hayvan deneylerine son verebilecek bilimsel alternatif metotlar da paylaşılacak.

7 Kasım Cumartesi 14:00’ten itibaren, merak ettiğiniz sorularla online sohbetlerimize katılabilirsiniz. İlgilenen herkesi, etkinlik saatlerinde Instagram hesabımıza bekliyoruz!

Detaylar

Tarih:
7 Kasım 2020

Mekan

Online Etkinlik