Beslenme Rehberi Genel Sağlık

‘Kalp sağlığı için baklagiller; daha kısa bir yaşam için süt ürünleri’

Yazan TVD

Bitki bazlı gıdaların sağladığı sağlık avantajlarını ortaya koyan bilimsel çalışmalara son bir ay içerisinde çok önemli iki araştırma daha eklendi: “Beslenme alışkanlıklarında baklagillere yer aç; süt ürünlerinden uzak dur”.

Yeni bir çalışmaya göre, fasulye, mercimek, bezelye ve diğer baklagillerin yeterince tüketilmesi kardiyovasküler hastalık, koroner kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riskini baklagillerin yetersiz tüketilmesi durumuna kıyasla %10 oranında azaltmakta.

Liften zengin olan ve yüksek oranda protein içeren baklagillerin halk sağlığı yaklaşımlarında böylece kalp sağlığı bakımından da öne çıkarılabileceği vurgulanıyor.

Bir diğer çalışmada ise süt ve/veya süt ürünleri tüketen yetişkinlerde başta kanser ve kardiyovasküler hastalıklara bağlı olmak üzere çeşitli hastalıklardan ölüm riskinin arttığı saptandı.

Yine baklagillerin, tam tahıl ürünlerin ve kuruyemişlerin süt/süt ürünleri yerine tüketilmeye başlanmasının da söz konusu ölüm risklerini azaltarak daha uzun yaşama şansını yükselttiği belirlendi.

Aynı çalışmada süt/süt ürünlerinin (işlenmiş ya da değil) “ete” kıyasla da ölüm riskini daha fazla arttırdığı bulunurken uzun yaşama açısından en etkili faktörü sağlayan beslenme tarzının hem “et” hem de süt/süt ürünlerini dışlayan modeller olduğu sonucuna varıldı.

Bahse konu iki bilimsel gelişme vegan yaşamanın sağlık açısından da tercih edilesi olumlu özelliklere sahip olması anlamında bitki bazlı beslenmenin olumlu sağlık etkilerine ilişkin literatürün genişlemesine değerli bir katkıda bulunmuş oldu.

Yararlanılan kaynaklar:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-11/pcfr-lbh112019.php
https://www.pcrm.org/news/health-nutrition/dairy-linked-early-death

Yazar Hakkında

TVD

Yorum Yap

2 + 4 =


Paylaşım