Dünya'dan Genel Sağlık

Futbol da veganlaşıyor

Yazan TVD

İlk kez BBC’de 20 Ekim 2019 tarihinde izleyici karşısına çıkan “Football Going Vegan” adlı belgeselde uzun yıllar Tottenham’da önemli kariyer başarılarına imza atmış olan ve on yıldan fazla Premier Lig tecrübesi bulunan Eski İngiltere Milli Takım oyuncusu Jermain Jenas milyonlarca futbolseveri veganlığın futboldaki yükselişini keşfetmeye davet etti.

2016’da futbolculuk kariyerini sonlandıran 36 yaşındaki Jenas, TV futbol yorumculuğu yaparak futbol dünyasıyla olan yakınlığını ilerletirken veganlığın ve bitki bazlı beslenme biçimlerinin futbolda gitgide yaygınlaştığını gözlemlediğini ifade ediyor.

Son yıllarda başka pek çok spor dalından elit atletlerin (Lewis Hamilton, Novak Djokovic, Morgan Mitchell, Dotsie Bausch, Massimo Brunaccioni, Nimai Delgado, Kendrick Farris, Ünsal Arık…) vegan olarak büyük başarılar elde etmelerinden sonra söz konusu belgeselde bu kez veganlığın futbolla olan ilişkisi incelenmiş.

Belgesele göre, diğer sporlarda olduğu gibi futbolda da bitki bazlı beslenmenin ana sebepleri şu iki avantaja dayanıyor: 1- Performans artışı; 2- Hızlı iyileşme ve dinlenme/toparlanma (kendine gelme).

Etik-veganlara rastlanabilse de hem etik hem de sağlık/performans kaygıları temelinde vegan olan sporcu sayısı bir hayli fazla.

Jenas’ın görüştüğü futbolculardan özellikle Héctor Bellerín ve Sebastián Pérez bitki bazlı beslenmeyle yakaladıkları faydaları överken belgeselde vegan futbolcu Chris Smalling’e de yer verildi.

Futbolun birleştirici gücü ve geniş kitleler üzerinde yarattığı etki olanakları sebebiyle futbolda bitki bazlı beslenme tercihlerinin ve veganizmin yükselişi veganlığın yaygınlaşması açısından umut verici olarak değerlendirilmekte.

Yararlanılan kaynak:
https://www.veganfoodandliving.com/vegan-diet/fitness/jermaine-jenas-explores-the-rise-of-veganism-in-football-in-a-new-bbc-documentary/

Yazar Hakkında

TVD

Yorum Yap

4 + 4 =


Paylaşım