Dünya'dan Genel Sağlık

“Game Changers”tan yıllar önce “China Project” de aynı mesajı vermişti: Bitki bazlı!

Yazan TVD

Game Changers belgeselinin hayvan bazlı beslenmenin insan sağlığı açısından yol açtığı sakıncaları tekrar gündeme getirmesiyle geçmişte büyük ölçekli olarak gerçekleştirilmiş ve bu bağlamdaki öneminden çok daha az haber yapılmış olan araştırmalara yeniden bakılmaya başlandı. China Project bunlardan sadece biri: Çalışma hayvansal protein kaynaklarının birçok kronik hastalığın ana faktörlerinden olduğunu uzun soluklu bir çalışmayla göstermişti.

Bu alanda şimdiye dek yapılmış en kapsamlı bilimsel çalışma özelliğini halen koruyan “The China Study” birçok kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalığın diyetlerle ilişkisini yaklaşık 30 yıl önce incelediğinde hayvan proteini içeren ürünler (özellikle süt ürünleri) tüketildikçe bu tür hastalıkların riskinin ciddi ölçüde arttığını ortaya koymuştu.

Çalışma Dr. T. Colin Campbell ve Cornell Üniversitesi’ndeki ekibi tarafından gerçekleştirilmişti. Çin hükumeti ve Oxford Üniversitesi’nden araştırmacıların da bu ekiple birlikte çalışmasıyla araştırmanın çok daha geniş çaplı yürütülmesi sağlanabilmiş. Söz konusu hayvan bazlı beslenme ile kronik hastalıklar ve yaşam süresi arasındaki ilişki “The Game Changers” belgeseliyle yeniden gündeme geldi.

“China Project” ile ulaşılan sonuçlara göre bitki bazlı beslenme kronik hastalıkların önlenmesinde önemli bir faktör. Aynı çalışmada karşılaşılan bulgulara göre, herhangi bir diyete hayvansal ürünlerin az miktarda dahil edilmesi bile sağlık sorunları açısından belirgin bir dezavantaja neden olmakta. Sonuç olarak, sağlıklı ve uzun yaşam için bitki bazlı beslenmenin önemi vurgulanıyor.

Yararlanılan kaynaklar:
Largest Comprehensive Study Of Nutrition Links Dairy And Disease:
http://bit.ly/2X5kUky
The China Study:
https://nutritionstudies.org/the-china-study/
The Game Changers:
https://gamechangersmovie.com/

Yazar Hakkında

TVD

Yorum Yap

9 + 5 =


Paylaşım