Aktivizm Dünya'dan Etik Genel

Vegan Moda Haftası fark yarattı

Yazan TVD

Vegan Fashion Week (VFW) Etik Moda Devrimi için ilk etkili adımını attı. Bütün dünyada söz konusu endüstrilerde vegan bir devrim yapmak amacıyla zulüm içermeyen (cruelty-free) pratiklerle üretilmiş giyim ürünleri 10-15 Ekim 2019 haftası Los Angeles’taki etkinlikleri çerçevesinde tanıtıldı. VFW veganlığın gerçekleşmesi ve yaygınlaşması adına büyük bir etki yaratırken çevre ve sürdürülebilirlik meselelerinde de çözümler sunan manifestosunu hayata geçirmekte.

Şubat ayındaki birinci edisyonun küresel başarısından sonra Vegan Fashion Week (Vegan Moda Haftası) 10-15 Ekim tarihleri arasında Los Angeles’a geri döndü.

Vegan Moda Haftası tarihi önemde bir etkinlik ve dünyanın önde gelen etik moda hareketi olduğu iddiasında: Bu sezonun teması, “Moda Aktivizmdir”, ekolojik sorunları ve iklim krizini çevreleyen sorunları ve ele almamız gereken zorlukları moda, yaratıcılık, etik, ekoloji, bilim, teknoloji ve yasal uygulamalar lensinden bakarak keşfetmeyi amaçladı.

Moda, endüstriyel hayvancılık vd. sorun üreten tarım faaliyetleri ve iklim acil durumu arasındaki ilişkilerin daha net ve direkt bir biçimde gösterildiği çalışmalarda “vegan sürdürülebilir moda” iklim krizine ve atık kirliliğine nihai yanıt olarak savunuldu. Mevcut endüstri ve tüketicilerin gündelik alışkanlıklarına yönelik yıkıcı ve yeniden tasarlamaya yönelik yapıcı eleştiriler aynı zamanda kapsayıcı ve işbirlikçi bir hareket haline de gelen Vegan Moda Haftasının sunduğu seçeneklerde vücut bulmuş oldu.

Bütün bu sanatsal ve yaşamsal faaliyet hayvan sömürüsünün sona ermesine ve insan evriminin kutlanmasına yaratıcı bir övgü olarak nitelendirilmekte.

VFW kuruluşu yetkilileri “VFW, ‘modanın aktivizmle buluştuğu’ yerdir ve biz endüstride etik tüketim ve üretime doğru bir kayma yaratmaya adanmış bir örgütüz. Vegan Moda Haftası ‘tüm moda haftaları varsayılan (default) olarak vegan olana kadar’ devam edecek. Bu denli yenilikçi ve kolayca şekillendirilebilen bir endüstride hayvanlara zulüm/sömürüye yer yok!” diyor.

Emily Deschanel
A look from La Vegan Fashion Week.
Looks from La Vegan Fashion Week.
A look from La Vegan Fashion Week.
A look from La Vegan Fashion Week.
A look from La Vegan Fashion Week.
A look from La Vegan Fashion Week.
A look from La Vegan Fashion Week.
Parker Day
Victoria Summer

Yazar Hakkında

TVD

Yorum Yap

2 + 2 =


Paylaşım