Dünya'dan Etik

Belçika Helal ve Koşer Kesimi Yasakladı

Yazan TVD

Belçika, hayvan refahı kaygısı ile helal ve koşer kesim pratiklerini ülke genelinde yasakladı.

Belçika, hayvan refahı kaygısı ile helal ve koşer kesim pratiklerini ülke genelinde yasakladı.

 

Belçika’daki “insancıl” olmayan kesim pratikleri yasağı 1 Ocak 2019 itibari ile yürürlüğe, Hayvan Refahı Bakanı Ben Weyts’in yasa taslağının onaylanması ile girdi. Avrupa yasalarına göre, hayvanların öldürülmeden (katledilmeden) önce hissizleştirilmesi gerekiyor. Bu yasağa uymayanlara da ciddi cezalar getiriliyor.

 

İslami Helal kesim ve Yahudi Koşer kesim yasalarına göre hayvanlar öldürülmeden (katledilmeden) önce sağlıklı ve “bilinçli” olmak zorunda, yani öldürülmeden önce bayıltılamıyorlar, hissizleştirilemiyorlar. Dini kesimlere göre hayvanların boğazı kesilip bütün kanının dışarı akıtılması gerekiyor.

 

Dini kesimleri savunanlardaki yaygın inanış, hayvanın helal veya koşer kesim yöntemlerinin daha “insancıl” olduğu yönünde. Fakat, yapılan araştırmalar ve vicdanlarımız bütün bu kesimlerin ve katliamların hiçbir şekilde “insancıl” olmadığını ortaya koyuyor.

 

Avrupa’da çoğu ülke, dini kesimlere izin veriyor, fakat toplumdaki artan hayvan refahına bakış açısı ve bakanlıkların hayvan refahını yükseltme çabaları ile bu cani uygulamalar yasaklanmaya başlıyor. Belçika, İsveç, Norveç, İzlanda, Slovenya ve Danimarka ile beraber dini kesim pratiklerini yasaklayan yeni ülke oldu.

 

Danimarka Tarım ve Gıda Bakanı Dan Jørgensen, dini çevrelerce yasaklara yapılan protesto ve tepkilere “hayvan hakları dinlerden önce gelir” diyerek, kararlarından emin olduklarını vurguladı.

 

Hayvan hakları, inanç ve beslenme arasındaki ilişki, günümüzde hızlıca artan bir bilince dönüşüyor.

Yazar Hakkında

TVD

1 Yorum

Yorum Yap

9 + 3 =


Paylaşım