Dünya'dan

Japon Hükümeti Yapay Ete Yatırım Yapıyor

Yazan TVD

Japon Hükümeti, modern endüstriyel hayvancılığın toplum sağlığına olan zararlarını yok etmeyi amaçlayan, sürdürülebilir beslenme güvenliği ve Tokyo merkezli girişimcilik şirketi Integriculture’a yatırım yaptı.

 

“Yapay Et” tabiri, laboratuvar ortamında hücre dokusunun üretilmesi ile oluşturuluyor. Stem hücrelerinden hayvan hücreleri ile birebir aynı olan kas dokusu elde etmek üzerine kurulu. Yapay ete aynı zamanda “Temiz Et (Clean Meat)” denmesinin sebebi de, bu süreçte hiçbir hayvanın işkenceye maruz kalmaması, öldürülmemesi ve çevreye hiçbir zararının olmamasından dolayı deniliyor.

 

2027 yılına kadar yapay et pazarının 20 milyon dolar civarında olması bekleniyor. Büyük fast-food şirketlerinden, endüstriyel hayvancılık yapan çiftliklere kadar geniş yelpazade birçok firma ve yatırımcı yapay et üretimi için çalışmalar ve yatırımlar yapıyor.

 

Tokyo merkezli temiz et girişimciliği de, Japon hükümeti tarafından 2.7 milyon dolar yatırım aldı.  Şirket 2021 yılına kadar ilk prototipini görücüye çıkaracağını söylüyor.

Yazar Hakkında

TVD

Yorum Yap

7 + 4 =


Paylaşım