Dünya'dan Kılavuz

Vegan kelimesi nereden geliyor?

Yazan TVD

Bütüncül hayvan özgürlüğünü ifade eden bu kısa kelime nereden geldi? Vegan Derneği kurucusu Donald Watson, 1944 yılında hayvansal ürünlerin de kullanımını tamamen reddeden “vegan” kelimesini, literatüre kazandırdı.

Vegan kelimesinin kökenini öğrenmek için önce vejetaryen kelimesinin kökenini incelememiz gerekiyor.

 

Vejetaryenizm uzun süredir kullanılan bir kelime. Bazı tarihçiler Antik Yunan filozoflarında ve Budizm ile  Hinduizm dinlerinde vejetaryenizme teşvik olduğunu belirtiyor. Fakat kelimenin yaygın kullanımı 1830’lara denk geliyor. Bu dönemde vejetaryenizm dini muhafazakarlar ve alkolün yasaklanması ile ilgili kampanya yürütenlerle ilişkilendiriliyordu.

 

Vejetaryen kelimesini ortaya kimin çıkarttığı tam olarak belli değil. 1847 yılında İngiliz Vejetaryen Derneği’nden ortaya çıkmış olma ihtimali var. Fakat ne olursa olsun kelimenin dilbilimi açısından kökeni oldukça açık. Latince kelime olan “vegetābilis”’in anlamı “canlı veya yaşayan” ve canlı ya da yaşayan şeylerden yapılan yemekleri tarif etmekte kullanılıyordu. 1840’lardan sonra İngilizce’de yaygın şekilde kullanılmaya başlandı.

Peki, neden vegan? Bütüncül hayvan özgürlüğünü ifade eden bu kısa kelime nereden geldi? Vegan Derneği kurucusu Donald Watson, 1944 yılında hayvansal ürünlerin de kullanımını tamamen reddeden “vegan” kelimesini, literatüre kazandırdı.

 

Vejetaryen (vegetarian) kelimesinin ilk ve son harflerini kullanarak kendi geleneksel vejetaryanizmini yaratmış oldu.

Yazar Hakkında

TVD

Yorum Yap

1 + 5 =


Paylaşım